23.11.2020

Robiť dobro je jednoduché. 10 tipov, ako sa zapojiť do #GivingTuesday počas pandémie

#GivingTuesday je o obyčajných ľuďoch, ktorí spolu dokážu neobyčajné veci. Zapojiť sa je úplne jednoduché – stačí spraviť dobrý skutok. Ak ale stále rozmýšľate a hľadáte inšpiráciu, akú aktivitu zvoliť a komu pomôcť, máme pre vás 10 nápadov.

1. Použite náš Urýchľovač dobra

Podporte občianske organizácie finančne, časom, vecami alebo tak, že im odovzdáte svoje know-how. Na webe Givingtuesday.sk na to máme skvelý nástroj s názvom Urýchľovač dobra. Poradí vám, ak neviete, komu a ako pomôcť. Na našej stránke si vyberiete, čo chcete darovať, alebo v ktorom kraji, a Urýchľovač vám ukáže možnosti.

Nájdete ho TU.

2. Nastavte si darovanie pravidelne

Určte si, akú sumu mesačne by ste boli ochotní posielať svojim obľúbeným organizáciám a prispievanie zautomatizujte. Môžete si vybrať jednu organizáciu alebo sumu rozdeliť medzi viacero. Následne si nastavte trvalý príkaz alebo pravidelnú platbu kartou na ich podporu. Väčšina neziskoviek uvádza, ako na to, na svojej webovej stránke. Ak ešte neviete, koho by ste mohli podporiť, vyberte si organizáciu na webe Givingtuesday.sk.

3. Vytvorte vlastnú darcovskú výzvu

Vďaka vlastnej výzve pomôžete vyzbierať peniaze pre organizáciu, ktorej fandíte. Ako to funguje? Vyberte si ju napríklad na portáli Darujme.sk. Postup nájdete tu. Vaša darcovská výzva dostane podobu stránky na webe vami zvolenej neziskovej organizácie. Jej súčasťou bude možnosť finančne prispieť.

Sami si nastavíte trvanie či cieľovú sumu výzvy. Následne ju zdieľajte s kamarátmi, známymi a rodinou a snažte sa dosiahnuť cieľ. Môžete sa napríklad aj zaviazať, že ak sa podarí vyzbierať cieľová suma, niečoho sa vzdáte, prípadne niečo zábavné vykonáte. Napríklad budete mesiac vegán alebo si prefarbíte vlasy. Fantázii sa medze nekladú.

4. Porozhliadnite sa vo svojom okolí

Nepotrebujú susedia pomoc? Nebolo by dobré niečo opraviť alebo upratať v miestnej škôlke, na ihrisku či v parku? Možno by pomoc potrebovala aj miestna galéria, kino, múzeum alebo občianska organizácia. Spýtajte sa – napíšte im email, správu na Facebooku, alebo im rovno zavolajte.

5. Spravte online program pre deti susedov

Možno svojich susedov poznáte a viete, že toho majú teraz nad hlavu. Ak by im niekto pomohol zabaviť na chvíľu ratolesti, nepovedali by nie. Spýtajte sa ich! A dajte túto ponuku aj susedom, ktorých nepoznáte. Môžete im napríklad vhodiť pozvánku do schránky alebo pripnúť leták na nástenku vo vchode. Ak už máte publikum, treba vymyslieť program a kanál. Čo tak zábavný kvíz alebo čítanie rozprávok? Ako platformu môžete použiť Zoom, Microsoft Teams či Skype. Poslúži aj live stream na Instagrame.

6. Urobte si slovenské Vianoce

Nakúpte tento rok vianočné darčeky od slovenských výrobcov.

7. Vyskúšajte dobrovoľníctvo vo svojom meste

V Bratislave nájdete ponuky na Dobrovolnictvoba.sk, v Košiciach napríklad na Dckk.sk. Skúste zadať do Googlu mesto, v ktorom žijete, spolu s heslom dobrovoľníctvo a uvidíte, aká je ponuka. Alebo môžete ísť vyskúšať napríklad venčiť psíkov z miestneho útulku.

8. Čas vytriediť si šatník!

Každému sa nám v skrini počas roka nakopili veci, ktoré nenosíme. Neznamená to ale, že by sa im nepotešil niekto iný. Zorganizujte preto s kolegami, susedmi či kamarátmi menší swap oblečenia. Šatstvo prineste do kancelárie alebo zozbierajte doma a nechajte ešte pár dní v karanténe. Potom ho vyložte a swapujte.

Ak chcete minimalizovať stretávanie sa počas pandémie, môžete si vybrať dobrovoľníka, ktorý jednotlivé položky nafotí a nahodí ich trebárs do albumu na Facebook či iné úložisko, kde si z nich zapojení budú môcť vybrať. Oblečenie, ktoré si nikto nevybral, odneste do second-handu (napríklad NOSENE), kontajneru na zber oblečenia (napríklad EKOCHARITA), prípadne skúste vyhľadať, či sa vo vašom meste neorganizuje práve zbierka šatstva pre niektorú organizáciu alebo centrum.

9. Ozvite sa tým, na ktorých vám záleží

Zavolajte starým rodičom, tete alebo strýkovi. Ozvite sa kamarátom, ktorí sú na druhom konci sveta a spýtajte sa, ako sa im darí. Dajte si virtuálnu stretávku so spolužiakmi zo strednej.

10. Šírte posolstvo #GivingTuesday

Veľmi nám pomôže, ak budete myšlienku dňa dobrých skutkov šíriť ďalej. Môžete nám venovať svoj priestor na Facebooku tak, že si zmeníte titulnú fotografiu na svojom profile. Na Instagrame môžete využiť naše šablóny na instastories a pochváliť sa, ako sa zapájate do #GivingTuesday, alebo vyzvať ostatných, aby sa zapojili tiež.

Cover fotografie a šablóny na instastories nájdete na tomto linku.

Veríme, že vás tieto tipy motivovali, aby ste aj tento rok ukázali, že pomáhať je potrebné a sviatok darovania je na to ideálna príležitosť. Nezabudnite sa s nami podeliť o vaše príbehy – označte nás cez @givingtuesdayslovensko a hashtag #MozemPomozem.

Novinky

Nezmeškajte už žiadne tipy a triky a dostávajte novinky zo sveta darovania!
Newsletter posielame raz, maximálne dvakrát mesačne.

Prihlásiť sa
close.svg