ČO JE #GIVINGTUESDAY

#GivingTuesday je sviatok štedrosti, dávania a dobrovoľníctva. Je to deň, kedy sa po celom svete oslavujú dobré skutky a šíri dobro. Jedinečným spôsobom spája rôzne skupiny ľudí – neziskové organizácie, občianske združenia, firmy, rodiny aj jednotlivcov a povzbudzuje ich k prejavom štedrosti. Pretože spolu môžeme dosiahnuť skutočné zmeny. Nezáleží na tom, čo daruješ alebo komu. Dôležité je, že sa staneš súčasťou.

KEDY SA #GIVINGTUESDAY KONÁ?

#GivingTuesday sa koná každoročne v utorok po Dni vďakyvzdania v USA. Je odpoveďou na nákupný ošiaľ počas Black Friday a Cyber Monday, známych už aj na Slovensku. Tento rok sa #GivingTuesday koná 28. novembra 2017, už o:

40+
firiem
115+
neziskoviek
tisíce
ľudí

AKO #GIVINGTUESDAY VZNIKOL?

V roku 2012 sa newyorská inštitúcia 92nd Street Y rozhodla postaviť sebeckým tradíciám, ako sú Black Friday a Cyber Monday, ktoré spúšťajú predvianočnú nákupnú mániu. Priniesla kontrastný „darovací utorok“. #GivingTuesday je dňom, kedy sa šíri dobro a nezištné dávanie. Komukoľvek, kdekoľvek a akokoľvek. Myšlienka je tak jednoduchá a silná, že sa za päť rokov rozšírila do 98 krajín, spojila viac než 50 000 organizácií a milióny ľudí. A tento rok ho Nadácia Pontis po prvýkrát uvedie aj na Slovensku.

KTO SA MÔŽE ZAPOJIŤ?

Jednoducho ktokoľvek. #GivingTuesday je hlavne o obyčajných ľuďoch, ktorí spolu dokážu neobyčajné veci. Pre neziskové organizácie je príležitosťou osloviť svojich podporovateľov a známych, aby im pomohli tam, kde naozaj treba. Firmy môžu zapojiť svojich zamestnancov a pomôcť dobrej veci, v ktorú veria.

AKO SA ZAPOJIŤ?

Pomáhať sa dá naozaj rôzne. Je na každom z nás, čo si zvolí. Pomoc neziskovej organizácií alebo pomoc priateľovi, či náhodnému človeku na ulici. Je možné darovať peniaze, materiálne veci, vlastný čas pri „dobrovoľníčení“, ale aj odborné poradenstvo. Každý môže byť súčasťou šírenia myšlienky #GivingTuesday, napr. aj cez facebook a iné médiá. Ráta sa každá pomoc, veľká aj malá.

PREČO SA ZAPOJIŤ?

Pretože robiť dobro je jednoduché. A šíri sa rýchlosťou blesku.

#GIVINGTUESDAY V ČÍSLACH

Svet
98 krajín
Darci
2+ miliardy darcov
Finančné dary
Finančné dary vo výške 177 miliónov USD
Materiálne dary
1,64 miliónov materiálnych darov
A nezpočetné množstvo dobrých skutkov.
close.svg