Čo je #GivingTuesday

#GivingTuesday je sviatok štedrosti, dávania a dobrovoľníctva. Je to deň, kedy sa po celom svete oslavujú dobré skutky a šíri dobro. #GivingTuesday jedinečným spôsobom spája rôzne skupiny ľudí – neziskové organizácie, občianske združenia, firmy, rodiny aj jednotlivcov a povzbudzuje ich k prejavom štedrosti, pretože len spolu môžeme dosiahnuť skutočné zmeny. Počas #GivingTuesday pritom nemusíš robiť veľké veci, dôležité je, že sa zapojíš a pomôžeš, ako môžeš.

Kedy sa #GivingTuesday koná?

#GivingTuesday sa koná každoročne v utorok po Dni vďakyvzdania v USA. Je odpoveďou na nákupný ošiaľ počas Black Friday a Cyber Monday, známych už aj na Slovensku.

Ako #GivingTuesday vznikol?

V roku 2012 sa newyorská inštitúcia 92nd Street Y rozhodla postaviť sebeckým tradíciám, ako sú Black Friday a Cyber Monday, ktoré spúšťajú predvianočnú nákupnú mániu. Priniesla kontrastný „darovací utorok“. #GivingTuesday je dňom, kedy sa šíri dobro a nezištné dávanie. Komukoľvek, kdekoľvek a akokoľvek. Myšlienka je taká jednoduchá a silná, že sa za pár rokov rozšírila do vyše 150 krajín, spojila viac než 50 000 organizácií a milióny ľudí po celom svete.

Kto sa môže zapojiť?

Jednoducho ktokoľvek. #GivingTuesday je hlavne o obyčajných ľuďoch, ktorí spolu dokážu neobyčajné veci. Pomôcť môžu jednotlivci, rodiny, školy ale aj firmy či obce, ktoré môžu zapojiť svojich zamestnancov a pomôcť dobrej veci, v ktorú veria. Na druhej strane sa môžu zapojiť i neziskovky, pre ktoré je #GivingTuesday príležitosťou osloviť svojich podporovateľov a známych, aby im pomohli tam, kde naozaj treba.

Ako môžem v rámci #GivingTuesday pomôcť ja?

Pomáhať sa dá naozaj rôzne. Je na každom z nás, čo si zvolí. Pomoc neziskovke alebo pomoc priateľovi či náhodnému človeku na ulici. Je možné darovať peniaze, materiálne veci, vlastný čas pri dobrovoľníčení, ale aj odborné poradenstvo, proste akýkoľvek dobrý skutok. Ráta sa každá pomoc, veľká aj malá. Ak nevieš, komu pomôcť, inšpiruj sa v našom Urýchľovači dobra, ktorý slúži ako databáza organizácií, ktoré potrebujú pomoc. Dôležité je následne o dobrých skutkoch aj hovoriť a dať o nich vedieť ďalej napr. cez Facebook, Instagram a iné médiá. Súčasťou šírenia myšlienky #GivingTuesday tak môže byť naozaj každý.

Som jednotlivec Sme firma Sme obec Sme organizácia

Ako môžem pomôcť šíriť #GivingTuesday ďalej?

  • Postuj na sociálnych sieťach a používaj hashtag #GivingTuesday a #MozemPomozem.
  • Daj nám „Páči sa mi to” na Facebooku a Instagrame.
  • Zmeň si cover fotku, pridaj si filter na profilovku alebo zdieľaj Instagram story s pomocou šablóny #GivingTuesday. Nájdeš ich TU.
  • Daj vedieť, ako sa zapájaš a prečo.

Ak sa chcem zapojiť do #GivingTuesday, musím to nahlásiť na www.givingtuesday.sk?

Nie. Web www.givingtuesday.sk slúži pre tých, ktorí hľadajú inšpiráciu alebo overené možnosti pomoci. Do #GivingTuesday sa môže zapojiť každý spôsobom, aký mu vyhovuje. Je však dobré, ak nám o sebe a svojom zapojení dáte vedieť a zaregistrujete svoju organizáciu, firmu či obec na našom webe alebo nás označíte na sociálnych sieťach cez #MozemPomozem a @givingtuesdaysk na Instagrame a @GivingTuesdaySK na Facebooku. Môžeme tak myšlienku a inšpirácie od vás ľahšie šíriť ďalej, lebo o vás budeme vedieť.

Sme neziskovka. Ako sa môžeme zapojiť?

Chcete sa stať súčasťou #GivingTuesday? Je to jednoduché! Využite #GivingTuesday ako príležitosť získať podporu a motivovať vašich darcov. Popremýšľajte, ako by sa dala myšlienka vašej organizácie prepojiť s myšlienkou #GivingTuesday, využite logo, hashtagy a vytvorte tak atraktívnu kampaň na sociálnych sieťach. V časti Na stiahnutie nájdete materiály, ktoré vám pomôžu s prípravou kampane – TU. Aby vás ľudia našli aj v našom Urýchľovači dobra, na ktorý smerujú tisíce potenciálnych darcov, dajte nám o sebe vedieť a vyplňte krátky formulár na registráciu TU.

Čo sa očakáva od organizácií na #GivingTuesday?

#GivingTuesday vám dáva príležitosť osloviť nové skupiny ľudí, dostať do povedomia tému, ktorej sa venujete alebo samotnú organizáciu, či zvýšiť počet fanúšikov na sociálnych sieťach. Registrovať sa a podať si výzvu na našom webe je prvý krok. Úspech #GivingTuesday ale bude záležať najmä od vás. Nenechajte nič na náhodu, naplánujte si kampaň a získajte viac s #GivingTuesday! Návod, ako na to, nájdete TU.

Čo môže #GivingTuesday priniesť mojej organizácii?

#GivingTuesday stavia na sile globálnej iniciatívy, aby zvýšil podporu pre vaše filantropické aktivity, najmä počas predvianočného obdobia. Tím #GivingTuesday pre vás pripravuje materiály, ktoré vám pomôžu s propagáciou na sociálnych sieťach a posilnia vaše kapacity v oblasti marketingu. Nájdete ich TU. Vďaka atraktívnosti myšlienky #GivingTuesday môžete osloviť nových ľudí, čo sa okrem nárastu followerov a upriamenia pozornosti na vaše témy, môže pretaviť aj do finančnej a dobrovoľníckej pomoci. Vaša organizácia sa tak pripojí k tisíckam ďalších po celom svete. Spoločne však dokážeme posilniť filantropiu najmä na Slovensku.

Je registrácia spoplatnená?

Nie. #GivingTuesday je iniciatíva, ktorá je otvorená pre každého. Neziskové organizácie môžu požiadať o pomoc bez akýchkoľvek poplatkov. Registrácia pre firmy a obce je tiež zadarmo.

Dokedy je možné sa zaregistrovať?

Registráciu firiem, obcí a organizácií otvárame v septembri. Registrácia sa uzavrie 25.11. 2022 #GivingTuesday o polnoci. Odporúčame však zaregistrovať sa čo najskôr. Už teraz sa na web pozerajú firmy a ľudia, ktorí chcú pomôcť alebo hľadajú inšpiráciu. Čím skôr sa zaregistrujete, tým väčšiu šancu máte, že si vás všimnú. Vaša organizácia, firma či mesto predsa nesmie chýbať :)

Musia všetky aktivity alebo zbierky prebehnúť iba v deň #GivingTuesday?

Nie. #GivingTuesday je dňom, kedy si pripomíname, aké dôležité je šíriť dobro. Jeden deň však niekedy nestačí. Vašu predvianočnú kampaň môžete napríklad prepojiť s kampaňou na #GivingTuesday tak, že ju tým celú odštartujete, alebo naopak ukončíte.

Kto organizuje #GivingTuesday?

Každý, kto sa zapojil :) Ambasádorom #GivingTuesday na Slovensku je Nadácia Pontis. Zabezpečujeme národnú kampaň a zviditeľňujeme #GivingTuesday medzi verejnosťou. Jednotlivé aktivity však neorganizujeme. Každý má možnosť zobrať myšlienku #GivingTuesday a plne si ju prispôsobiť podľa seba (vrátane loga, plagátov ...). #GivingTuesday je o obyčajných ľuďoch, ktorí spolu dokážu neobyčajné veci.

Ako používať logo #GivingTuesday?

Všetky logá sú dostupné v časti Na stiahnutie#GivingTuesday nemá žiadne pravidlá pre používanie loga ani názvu. Firmám aj organizáciám dávame najmä nástroje, ktoré si každý môže prispôsobiť podľa vlastných potrieb.

Chýbajú vám ešte nejaké materiály? Dajte nám vedieť na givingtuesday@nadaciapontis.sk.

Robíte o #GivingTuesday aj prezentácie?

Áno. Organizujeme webináre pre neziskovky, mestá, študentov i prezentácie pre firmy. Ak máte záujem o prezentáciu v rámci vášho podujatia, napíšte nám na givingtuesday@nadaciapontis.sk.

Novinky

Nezmeškajte už žiadne tipy a triky a dostávajte novinky zo sveta darovania!
Newsletter posielame raz, maximálne dvakrát mesačne.

Prihlásiť sa
close.svg