23.11.2021

Ako spolupracovať s influencermi? Radí foodbloger Čoje a PR špecialistky

Pre občianske organizácie je niekedy veľmi ťažké zviditeľniť svoju prácu a dostať sa do povedomia verejnosti. Často im chýbajú potrebné zdroje, kapacity či know-how na veľkú marketingovú kampaň. Napriek tomu projekty, ktoré robia, menia Slovensko na lepšiu krajinu a bola by škoda, ak by sa o nich nevedelo a nehovorilo. Mnohé organizácie sa preto snažia spojiť so známymi tvárami z obrazoviek či sociálnych sietí, aby im pomohli.

Ako si však takého influencera a influencerku vybrať, ako nadviazať kontakt a na čo nezabudnúť pri spolupráci? Presne o tom sme diskutovali s komunikačnou špecialistkou agentúry Seesame Frederikou Halászovou, ktorá pracovala predtým v organizácii Človek v ohrození, kde mala na starosti kampaň Daruj kozu. O téme diskutovala aj PR manažérka Nadácie Pontis Zuzana Schaleková a influencer, foodbloger a marketér Daniel Feranec alias Čoje. Ich myšlienky sme pre vás zosumarizovali do pár podnetných rád.

Ako si vybrať a osloviť influencera?

1. Skladajte influencerov podľa témy, aby ladili s vami a vašou cieľovou skupinou.

Základné pravidlo pri oslovovaní na spoluprácu je veľmi jednoduché. „Voľte si influencera, ktorý vám je blízky, ktorý vyznáva rovnaké hodnoty ako vaša organizácia a koho fanúšikov máte šancu zaujať,“ radí Zuzana Schaleková.

2. Vyberajte aj podľa tónu kampane.

„Ak sme mali v hlave humorný výstup, oslovili sme napríklad komika Juraja Šoka Tabačka. Ak sme chceli vážny tón, oslovili sme niekoho iného,“ odporúča Frederika Halászová.

3. Zamyslite sa nad tým, či má človek sociálne siete.

Táto rada síce znie triviálne, ale nepodceňujte ju. Nie všetci známy herci a herečky majú Instagram či Facebook. Niektorí sa sociálnym sieťam cielene vyhýbajú.

4. Dajte pozor na obsah a lákavé veľké čísla.

„Neoslovujte neúprimne ľudí, o ktorých nič neviete, len preto, že majú veľké čísla, lebo to nepôsobí dôveryhodne. Poriadne si pozrite, čo influencer zdieľa, aby sa nestalo, že mu ponúknete niečo, čo už robil,“ vraví Frederika.

5. Zvážte, že oslovíte mikroinfluencerov.

Niekedy väčšiu výhodu ako veľké meno prinesie spolupráca s mikroinfluencerom, teda človekom, ktorý má na sociálnych sieťach len pár tisícok sledovateľov. „Výhoda mikroinfluencerov môže byť, že lepšie reagujú a majú možno lepšie zacielenie na cieľovku, ktorú chcete zasiahnuť,“ vysvetľuje Zuzana Schaleková.

„Väčšinou ľudia, ktorí ich sledujú, tak robia s úprimným záujmom a obsah, ktorý mikroinfluenceri zdieľajú, ich naozaj baví. Nesledujú ich teda iba preto, že ide o veľké meno. Vtedy je väčšia šanca, že ich bude baviť aj obsah súvisiaci s vašou kampaňou,“ dopĺňa Frederika Halászová.

6. Využite vaše kontakty a kontakty vašich kolegov.

Frederika radí: „Ako na oslovovanie ifnluencerov? Spýtajte sa kolegov, či niekoho nepoznajú, ísť na to cez osobné kontakty, je to najlepšie, čo môžete spraviť.“

7. Oslovovanie personalizujte.

„Keď sa mi ozve niekto, kto neposiela generický mail, ktorý zaslal ďalším štyridsiatim ľuďom, je to určite lepšie. Ak tam pridá nejaký insight alebo dôvod, prečo oslovil práve mňa, veľmi to pomôže prebúrať bariéry a nadviazať kontakt,“ radí influencer Čoje.

8. Zamyslite sa nad výhodami pre druhú stranu.

„Každý influencer zvažuje pri spolupráci benefity pre seba. Nie je to nič zlé a je to prirodzené. Ak máte originálny nápad, ktorý mu ozvláštni feed, je to veľké plus,“ zdôrazňuje Čoje a dodáva, že sa treba sústrediť na to, prečo by mal oslovený človek chcieť hovoriť ďalej váš odkaz. To vás možno nasmeruje v kreativite ďalej.

9. Nevzdávajte sa, ak vám influencer hneď neodpíše.

Poslať iba email väčšinou nestačí. Najčastejšie volíme dva spôsoby oslovovania. „Prvým je, že pošleme osobnosti email a ak máme telefónne číslo, zavoláme o pár dní. Druhý prístup je, že voláme influencerovi na mobil hneď. Na tomto prístupe je dobré, že vieme rýchlo identifikovať, ako sa mu naša kampaň páči a prípadne mu vysvetliť celú myšlienku. A email s podrobnosťami posielame následne,“ tvrdí Frederika.

Osloviť na spoluprácu môžete influencera či influencerku samozrejme aj cez Instagram, len pri tomto spôsobe hrozí, že si vašu správu nevšimne, keďže hlavne veľké mená dostávajú denne desiatky správ. Netreba sa báť oslovovať ani manažérov, ktorých mnohé osobnosti ako herci či športovci majú práve na zvládanie takejto agendy.

Rýchle otázky

Kedy je ten vhodný čas osloviť influencera na spoluprácu?

„Čo najskôr. Pripravte si časovú os, kedy treba vymyslieť a pripraviť výstupy a kedy sa ozvať.“ (Frederika Halászová)

Existuje štandardná odmena pre influencera?

„Neexistuje. Môže ísť aj o bezodplatnú spoluprácu, treba to však komunikovať hneď a po skončení spolupráce dať človeku náležite najavo, že si jeho pomoc vážite a aké sú výsledky vašej kampane. Ak viete vymyslieť aspoň symbolické poďakovanie v podobe vstupu na váš event alebo darčekového predmetu, určite tak urobte.“ (Zuzana Schaleková)

Ak oslovujeme viac influencerov do jednej kampane, mali by o sebe navzájom vedieť?

„Áno, mali by. Pre mnohých influencerov môže byť lichotivé byť v rovnakej kampani ako niekto, koho si vážia. Tiež by mali mať priestor odmietnuť, ak sa v kampani vyskytne niekto, kto im prekáža.“ (Daniel Feranec)

Na čo si dať pozor, ak ste rozbehli spoluprácu

Už ste sa s influencerom dohodli, že vám pomôže propagovať vaše posolstvo a zapojí sa do kampane. To je skvelá správa, čo však teraz? Ako pokračovať v úspešnej spolupráci? Základ je pripraviť influencerom veľmi presné inštrukcie, čo od nich očakávate. Dajte im k dispozícii influencerský manuál.

„Dôležité je urobiť inštrukcie oveľa „hlúpejšie“ a podrobnejšie, takzvane dummy proof, ako by ste mali na začiatku pocit, že je vôbec potrebné. Je to lepšie, ako keby to neskôr malo spôsobiť právne alebo akékoľvek iné problémy,“ hovorí Čoje.

Dobrý nápadom je zhrnúť inštrukcie do jedného dokumentu. „Napríklad pri našej kampani o diverzite na pracovisku sme im poskytli sumár dát a zaujímavých informácií k téme zhruba na jednu A4, na základe ktorého si mohli vytvoriť stories alebo posty. Samozrejme dostali k dispozícii aj kampaňový spot. V inej kampani, kde sme chceli, aby sa natočili na video, sme im dali aj informácie, aké má byť pozadie na videu, či ho treba natočiť na výšku alebo na šírku a podobne. Pri iných kampaniach pripravujeme dopredu tiež texty postov, aby sme mohli influencerom napísať, že zapojenie sa do kampane ich nebude stáť viac ako 5 minút času,“ menuje Zuzana skúsenosti z Nadácie Pontis.

Ak navyše máte predmet, ktorý súvisí s vašou kampaňou a vyzerá dobre na fotke, môžete zvážiť, že ho influencerom zašlete, aby ho mohli využiť pri tvorbe ďalšieho obsahu. „V rámci jednej z našich kampaní sme mali špeciálne pre nás vyrobenú edíciu ponožiek,“ dáva príklad Zuzana.

Alfou a omegou celej komunikácie je však profesionalita. Influencerov treba brať ako relevantných partnerov a pričiniť sa, aby sa cítili v komunikácii s vami dobre. „Vlani sa nám napríklad stalo, že sme nestihli dodať podklady k jednej kampani načas. Preto sme všetkým zapojeným napísali, ospravedlnili sa a komunikovali nový dátum dodania. Profesionalita a serióznosť dosť zaváži a pritom nesúvisí s veľkosťou organizácie,“ Zuzana.

Po kampani

Po realizácii spolupráce by sa však komunikácia nemala skončiť či ísť do stratena. Influencerom treba dať spätnú väzbu, čo sa podarilo vďaka ich pomoci. „Jeden rok sa nám v Človeku v ohrození podarilo vycestovať do Kene, kde som si odfotila kozy z našej kampane. Fotky som poslala influencerom, aby videli, čo sa vďaka nim podarilo a keďže sme si nemohli dovoliť finančné ohodnotenie, poďakovala som sa im aspoň takto. Stačí oceniť malým gestom, že si vážite, čo pre vás robia,“ spomína Frederika.

Na záver je ešte dobré si uvedomiť, že s influencermi by ste si mali vo vašej organizácii budovať vzťah. „Ak sa im neozvete celý rok a v novembri ich kontaktuje 30 neziskoviek, lebo idú Vianoce, nie je to dobrý prístup," zhodujú sa všetci traja špecialisti.

Novinky

Nezmeškajte už žiadne tipy a triky a dostávajte novinky zo sveta darovania!
Newsletter posielame raz, maximálne dvakrát mesačne.

Prihlásiť sa
close.svg