6.4.2020

Pripravte sa na celosvetový #GivingTuesdayNow

Štedrosť nás spája. Spolu to zvládneme.

Všetci v tieto dni prežívame krízu, vírus zasiahol každého z nás. Dotkol sa nielen nakazených ľudí a ich blízkych, ale týka sa všetkých ľudí na svete. Dáva nám však možnosť ukázať, že ako svetová komunita sme jednotní. Štedrosť nás dokáže spojiť a štedrosťou vieme bojovať proti strachu, bezmocnosti a izolácii.

#GivingTuesdayNow je celosvetovým dňom darovania, ktorý sa koná 5. mája 2020 ako odpoveď na krízu spôsobenú vírusom COVID-19 s cieľom pomôcť neziskovkám, povzbudiť občiansky aktivizmus a zjednotiť ľudí k štedrosti.

"Zatiaľ čo ako celosvetová komunita smútime nad touto extrémnou krízou, zároveň hľadáme možnosti, ako sa vzájomne podporiť. Každý z nás má v rukách silu uskutočniť zmenu akýmkoľvek štedrým skutkom a zaistiť udržateľnosť organizácií a služieb, ktoré sú kľúčové pri podpore a starostlivosti o naše komunity," uviedla Asha Curran, výkonná riaditeľka GivingTuesday.


#GivingTuesday je sviatok štedrosti, dávania a dobrovoľníctva. Je to deň, kedy sa po celom svete oslavujú dobré skutky. Na Slovensku ho oslavujeme už od roku 2017. Takto dopadol #sviatok štedrosti #GivingTuesday na Slovensku minulý rok. Počas posledného #GivingTuesday na Slovensku 3. 12. 2019 sa spojili tisíce Slovákov a Sloveniek, aby pomohli svojim obľúbeným neziskovkách a podporili témy, na ktorých im záleží. Slováci na #GivingTuesday 2019 ukázali, že štedrosť a dobročinnosť sú im vlastné a chcú sa podieľať na pozitívnej zmene vo svojom okolí. Nezáležalo na tom, ako sa zapojili – stačilo spraviť dobrý skutok. Tisíce ľudí spravili venovali svoj čas ako dobrovoľníci, darovali veci alebo peniaze, pričom celkovo sa v rámci #GivingTuesday 2019 sa vyzbieralo neuveriteľných 117 tisíc eur.

Špeciálny #GivingTuesdayNow je reakciou na mimoriadnu situáciu a potreby komunít z celého sveta. Už 5. mája sa spojíme, aby sme šírili dobré skutky, inšpiráciu a nádej v dobro a budúcnosť ľudstva.

Čo sa chystá 5. mája 2020

•Pomôžeme spoločne tým, ktorí pomáhajú

Na našom webe čoskoro otvoríme prihlasovanie pre projekty, ktoré hľadajú podporu – či už dobrovoľníkov, expertnú radu, finančnú alebo materiálnu pomoc. Projekty budete môcť vyhľadať, podporiť z pohodlia vášho domova a načerpať nádej, že spoločne to zvládneme.

•Darcovský maratón pre neziskové organizácie

Ľudia s mentálnym znevýhodnením, vyčlenené komunity, zraniteľní členovia našej spoločnosti – aj oni patria medzi tých, ktorých súčasná kríza ohrozuje najviac. Podporme tých, ktorí im pomáhajú. Mnohé neziskovky sú v nasadení v prvej línií a pomáhajú v rómskych komunitách, poskytujú psychologickú pomoc alebo rozvoz potravín a potrieb našim seniorom.

Počas 24-hodinového darcovského maratónu 5. 5. 2020 budú môcť neziskové organizácie mobilizovať darcov a zasúťažia o to, kto za deň vyzbiera najviac peňazí! Zjednoťme sa a pomôžme znova nakopnúť naše komunity, ktoré táto kríza zasiahla. Pre víťaza, ktorý na #GivingTuesdayNow vyzbiera najviac, čaká odmena! Podporíte aj vy komunitu alebo oblasť, na ktorej vám záleží? Pravidlá zverejníme už čoskoro.

•Celý svet sa spojí

Ku #GivingTuesdayNow sa pridávajú opäť aj desiatky krajín a milióny ľudí na celom svete, ktorí budú v tento deň šíriť dobro a štedrosť vo svojom okolí. Pozrite sa, ako sa bude mobilizovať svet.


Mnohí Slováci a Slovenky už pomáhajú bojovať proti vírusu na viacerých frontoch, a to často aj z vlastnej obývačky. Spísali sme preto pár tipov, ako pomôcť a zároveň sa cítiť užitočne a spraviť niečo v boji s vírusom. Čítajte viac:


Novinky

Nezmeškajte už žiadne tipy a triky a dostávajte novinky zo sveta darovania!
Newsletter posielame raz, maximálne dvakrát mesačne.

Prihlásiť sa
close.svg